Aktuality
Náš transparentní
účet: zde
Podpořili nás:
Obec Radotín

Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 23. 11. 2020


Zvukový záznam zdePrvní Radotínský občasník!!!!


Občasník najdete zde

Děkujeme pozorným čtenářům našeho občasníku za upozornění na faktickou chybu. Obec Radotín nám mimo jiné přispěla také částkou 1500 Kč na akci „Pletení adventních věnců“. Omlouváme za chybu.Anketa


Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 18. 12. 2020


Zvukový záznam zdeAltán svítí!


Spolek ProRadotín, se rozhodl přinést trochu vánoční atmosféry i na dětské hřiště. Večer, 15. prosince, jsme rozsvítili všech 360 led-diodových světýlek vánočního řetězu. Přijďte se potěšit a pokud vezmete s sebou něco na ozdobu altánu, budeme rádi. Klidný advent všem!
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 23. 11. 2020


Zvukový záznam zdeCo jsme zajímavého zjistili na zasedání zastupitelstva?


Se můžete dočíst zdeVeřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 25. 9. 2020


Zvukový záznam zdeZpráva z 2. koncertu Pro Radotín


V sobotu 5. 9. to u nás zase žilo. Akční skupina Záhorští připravila zábavné odpoledne pro děti. O malování na textil pod vedením paní lektorky byl velký zájem a za výrobky by se nemusel stydět ani profesionální kreslíř. Téměř tři desítky dětí si tak mohly odnést zážitek z tvorby i pěkný dárek. Akce byla podpořena Evropským sborem solidarity. Zatímco děti za doprovodu svých rodičů malovaly, začala se chystat hlavní akce večera: druhý ročník Koncertu Pro Radotín. Ani letos nechybělo nic podstatného: díky nadšení a spolupráci občanů Radotína se podařilo zajistit mobiliář, stan, teplé i studené občerstvení i točené pivo. Ochotní spoluobčané nám vyklidili a otevřeli své garáže a tak nic nebránilo přivítat hvězdy večera: šestičlennou Zlínskou country formaci ve složení: Petr Chlud (basa), Martin Juřík (mandolína), Láďa Kozel (bendžo), Josef Forman (foukací harmonika), Staňa Mališek (kytara), Tom Gerych (el. kytara). Zkušení muzikanti předvedli to nejlepší z klasického folku a country a v publiku určitě neseděl nikdo, kdo by si s chutí nezanotoval hity jako Rovnou jo tady rovnou či Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap. K dobré náladě přispělo i symbolické předání nově postaveného altánu „Mila“ k užívání občanům a proto prvních 50 příchozích dostalo oplatek Mila. Občané byli informováni o sbírce na vybavení altánu, která je finančně podpořena nadací Via. V tuto chvíli již přispělo 25 občanů celkovou částkou 13 275 Kč, která bude nadací zdvojnásobena! Sbírka končí 10. 10. 2020. Zaslouží se poděkovat všem členům i nečlenům spolku za náročnou organizaci akce doslova na „zelené louce“ a obcím Kladníky a Soběchleby (konkrétně SDH Kladníky, SDH Soběchleby a Rybářský spolek Soběchleby) za zapůjčení stanu, stolů a laviček. Tento projekt byl podpořen Českou spořitelnou a Nadací Via. Koncert tak byl důstojnou oslavou 1. výročí založení zapsaného spolku ProRadotín, který měl možnost prezentovat výsledky své dosavadní práce: stručně 10 zorganizovaných společenských a veřejně prospěšných akcí, získaných 333.000 Kč z grantů a jeden postavený zahradní altán. To vše za jeden rok činnosti, což jen dokazuje, že občané Radotína jsou šikovní, pilní, ochotní a mají o komunitní život zájem. A to je pro naši obec velmi dobrá zpráva.

Altán stojí!! Ještě nám chybí posezení…


V prvním srpnovém víkendu jsme společnými silami postavili na dětském hřišti altán a to díky grantu, který jsme získali od Nadace Via. Součástí grantu je i podpora kampaně Darujme.cz. Může přispět kdokoliv, peníze budou určeny na lavice a stůl do altánu. Nadace Via nám vybrané peníze zdvojnásobí a to až do výše 20 000 Kč. Takže když vybereme 20 000 Kč, Nadace Via nám dalších 20 000 Kč přidá a za to se dá pořídit nejen parádní posezení, ale i zvelebit a doplnit dětské hřiště nebo jakýkoliv mobiliář v obci, který by si zasloužil renovaci. Odkaz na kampaň zde: https://www.darujme.cz/projekt/1203400. Předem Vám srdečně děkujeme za jakýkoliv příspěvek.

Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 13. 7. 2020


Zvukový záznam zdeWorld Café na Záhoří


V sobotu 6. 6. 2020 si členové spolku vyzkoušeli diskuzní formát World Café. Setkali jsme se brzy ráno v Bezuchově, posnídali spolu koláče a u kávy a čaje jsme si nejdříve shrnuli uplynulý rok a poslechli si zprávu o účetnictví. Tereza Mádlová z Nadace Via, která za námi zavítala z Prahy, nám představila projekty Nadace Via, vysvětlila nám principy fungování a koho podporují a proč. Na nás si pak poprvé vyzkoušela práci se členy spolku formou World Café. Důvodem setkání byla potřeba spolu hovořit, protože během roku spolu sice organizujeme a plánujeme kulturní a společenské akce, ale chybí nám příležitost hovořit o koncepci a našich vizích, zkrátka o samých vzletných a důležitých tématech. Děti si během naší práce hrály ve vedlejší tělocvičně nebo běhaly venku na hřišti, občas se přišly podívat na naši práci. Byl to velmi příjemně a přínosně strávený čas a doufáme, že si to celé zase nejpozději za rok zopakujeme. Celá akce proběhla díky Nadaci Via, která nám poskytla grant ve výši 10 000 Kč v programu Nebojme se komunální politiky a my tímto Nadaci Via a hlavně Tereze Mádlové děkujeme!


Datum zveřejnění: 23. 6. 2020
Altán bude!


Symbolicky na Den dětí, 1. 6. 2020, schválilo zastupitelstvo obce Radotín stavbu altánu v prostorách dětského hřiště. Brzy tak bude místo, kde se budou moci děti, maminky a všichni občané obce ukrýt před nepřízní počasí. A protože neleníme, je již vše nachystáno, zbroušeno a natřeno. Děkujeme Nadaci Via za grant v programu Živá komunita, ze kterého jsou stavební materiál a ostatní náklady financovány. Práce bude realizována svépomocí občany obce Radotín. Každá ruka je vítaná, nikdo, kdo přijde s dobrou radou či pomocí, nebude odmítnut.Datum zveřejnění: 7. 6. 2020
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 1. 6. 2020


Zvukový záznam zdeVelikonoční výzva - klapotání na zahradách zde


Datum zveřejnění: 6. 4. 2020, 19:42 hodAnketa - výběr altánu


Vážení spoluobčané,
v pondělí 6. 4. 2020 dostanete do svých schránek anketu k výběru altánu. Na anketu se můžete podívat i zde. Děkujeme za spolupráci a těšíme se na vaše odpovědi, podněty a nápady.
Ukliďme Česko, koronaviru navzdory!


Navzdory epidemiologické situaci, nicméně s respektem ke všem aktuálním nařízením vlády, jsme se zúčastnili akce „Ukliďme Česko, koronaviru navzdory!“. Tisková správa spolku Ukliďme Česko zde. Děkujeme všem dobrovolníkům z řad občanů obce Radotín, kteří na svou sobotní vycházku vzali s sebou tašku a sbírali cestou to, co do přírody nepatří. Pokud chcete pro své okolí něco udělat a zároveň se do konce dubna zúčastnit soutěže, výzvu najdete zde.Příběh o pokáceném stromu


Byl jednou jeden velký a krásný strom, topol osika. Stál na státním pozemku v katastru obce Radotín, parcela č. 208/4. Je to u fotbalové hřiště u rybníčka za obcí. Příslušný úřad vydal dne 4. 5. 2018 souhlas s odstraněním stromu a ekologickou likvidací. Důvodem byl dle žadatele, tedy obce, špatný stav stromu, protože ze stromu spadly suché větve a protože strom ohrožuje bezpečnost občanů. Strom stál na svém místě a ohrožoval občany další rok a půl. Pod stromem nadále procházelo procesí občanů, pořádal se zde dětský den, grilování a to pod záštitou obce, která věděla, v jak špatném stavu strom je. Letos na jaře, tedy v roce 2020, byl strom konečně skácen a to podle zákona na náklady obce. Se dřevem se mělo naložit jako s biologickým odpadem, protože podle těch pár suchých větví před rokem a půl se usoudilo, že strom je ve špatném stavu. Dle zůstávajícího pařezu je zřejmé, že strom byl naprosto zdravý a dřevo z něj bude velmi kvalitní.

Konec příběhu

A nebo to není konec? Kde je to dřevo? Dle hrubého odhadu je cena stromu kolem 5 000 Kč. Kdo ho ekologicky zlikvidoval a jak? Proč obec nevypsala záměr a dřevo neprodala? Darovala ho snad někomu? Nebo si ho někdo vzal? Jen tak? To se může? Víte někdo, kam vůbec to dřevo zmizelo?
Spolek ProRadotín dnes dostal darem 37 roušek. Roznášíme je obratem pro naše nejohroženější občany. Děkujeme!


Veřejné akce ProRadotín do odvolání zrušeny


Místo toho pro vás desinfikujeme dětské hřiště, roznášíme informační letáky (zde) a pomáháme s distribucí roušek. Děkujeme všem, kteří pomáhají s námi. Pokud potřebujete pomoci, pište prosím na proradotin@email.czNadace Via finančně podpoří ProRadotín, z. s.


Celá zpráva o úspěšném získání grantu v programu Živá komunita zdeVeřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 2. 3. 2020


Zvukový záznam zdeZpráva z deskových her zde


Datum zveřejnění: 29. 2. 2020, 9:52 hod
ProRadotín

POZOR!

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci žádáme všechny, kteří pociťují příznaky nachlazení (horečka, bolest v krku, bolest svalů, kašel), aby zůstali doma.
Všichni účastníci budou požádáni o dezinfekci rukou.
Děkujeme za spolupráci
ProRadotín

Datum zveřejnění: 29. 2. 2020, 9:30 hod
Víceúčelové hřiště


Vážení spoluobčané,
zveřejňujeme dokumenty k projektu víceúčelového hřiště, které jsme obdrželi do datové schránky dne 7. 2. 2020. Dokumenty zveřejňujeme, jelikož jsme přesvědčení o nároku občanů na informace, jak je zacházeno s obecními penězi a o nutnosti transparentnosti všech rozhodnutí obecního zastupitelstva.

Přílohy:

Slepý rozpočet
Situace - Radotín
Předmět výběrového řízení
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 3. 2. 2020


Zvukový záznam zdeUkliďme Česko 2020


Vážení spoluobčané, letos jsme se opět zaregistrovali do akce "Ukliďme Česko". Akce se koná 4. 4. 2020, sraz je v 9:00 před obecním úřadem. Pokud máte zájem zúčastnit se úklidu naší obce spolu s námi, můžete se zaregistrovat jako dobrovolník na webových stránkách https://www.uklidmecesko.cz/ ,kde také najdete všechny důležité informace včetně zpráv z předchozích ročníků.

Kateřina Procházková
předsedkyně
Záhoří žije!


Sdružení mladých lidí z Radotína a Všechovic, kterým není lhostejný osud jejich okolí, se rozhodlo zapojit do komunitního života svých vesnic. Ve spolupráci se spolkem ProRadotín, z.s. získal tento pětičlenný tým pod vedením Jana Zdráhaly prestižní grant Evropského sboru solidarity (zde). Projekt s názvem “Unlocking community potential” (ESC31-076909) bude zaměřen na aktivizaci komunit a pořádání osvětových, společenských a kulturních akcí. Délka projektu je jeden rok (2020). Gratulujeme týmu Jana Zdráhaly a těšíme se na spolupráci!

Vít Procházka
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 13. 1. 2020


Zpráva ze zasedání

Dne 13. 1. 2020 od 19:00 se na obecním úřadě Radotín konalo za účasti řady občanů zasedání zastupitelstva obce. Z důležitých bodů: (1) byl schválen Střednědobý výhled rozpočtu 2020-2022, (2) přítomní byli podrobně seznámeni s Protokolem o kontrole výkonu samostatné působnosti provedené u obce Radotín Ministerstvem vnitra ČR, (3) dále bylo hlasováno o výběru poskytovatele pro výběrového řízení na realizaci víceúčelové hřiště (získána dotace MMR 1,2 mil Kč) a občané byli informováni o zvažovaném rozšíření (prodloužení) hřiště i na parcelu 89/2. Byl schváleno (4) doplnění Programu obnovy obce, přičemž obec má v plánu žádat o řadu dotací např. na financování tvorby nového Územního plánu, na rekonstrukci hasičské zbrojnice apod. Byla schválena žádost (5) sdružení ProRadotín o vyjádření souhlasu s případnou stavbou altánu v prostorách dětského hřiště. Sdružení tímto může žádat o grant nadaci Via. Jednání probíhalo ve velmi konstruktivním duchu.

Vít Procházka

zpravodaj


Zvukový záznam zde
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 9. 12. 2019


Zvukový záznam zdeAdvent může přijít


V podvečer 30. 11. jsme se na Obecním úřadě sešli, abychom společně nasáli předvánoční atmosféru. Téměř třicet dětí, maminek i tatínků zdobilo perníčky a vyrábělo adventní věnce. A že jim to šlo od ruky, ostatně posuďte na fotografiích sami. Děkujeme spřátelenému spolku EKOžába, z. s. z Daskabátu za darované dřevěné dekorace, všem členkám a členům spolku za organizaci a občanům za účast.

Víte, že ... (1. část)


Průvodce informovaného občana, 1. díl

Společné zdobení vánočních perníčků a výroba adventních věnců


Datum: 30. 11. 2019
Čas: 16:00
Místo konání: Obecní úřad
Všechny vás srdečně zveme

Pozvánka ke stažení zde

Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 11. 11. 2019


Vážení spoluobčané,

s ohledem na průběh zasedání zastupitelstva obce Radotín dne 11. 11. 2019 jsme se rozhodli opět a natrvalo zveřejňovat veškeré zvukové záznamy ze zasedání. Pořizování záznamů ze zasedání obecních zastupitelstev je standardní součástí jednání zastupitelstev a zveřejňování záznamů je běžnou praxí.
Zvukový záznam ze zasedání zastupitelstva dne 11. 11. 2019 zde
Všechny zvukové záznamy ze zasedání zastupitelstva zde

Kateřina Procházková
předsedkyně


Pozvánka na zasedání zastupitelstva obce Radotín dne 11. 11. 2019 v 19:00


Pozvánka ke stažení zde
Vznesli jsme požadavek na znovuzařazení jednání na téma autobusové čekárny (zde) a stavby víceúčelového hřiště (zde)

Velká podzimní inventura 2019


Analýza délky jednání v jednotlivých záležitostech obce (zde)

Vážení spoluobčané, dali jsme si tu práci a udělali pro vás inventuru rozhodovacích procesů probíhajících projektů obce od začátku roku 2013.

Analýza je zpracována na základně veřejně dostupných dokumentů (zápisů ze zasedání) zastupitelstva obce Radotín.

K dnešnímu datu mají naši zastupitelé na stole 7 nevyřešených kauz, průměrná délka jednání je 46,9 měsíců (téměř 4 roky), což odpovídá přibližně 43 zasedáním zastupitelstva. Opravdu by to nešlo rychleji?

Seminář - Nebojme se komunální politiky


Ve dnech 1. - 2. 11. 2019 jsem se v Praze zúčastnila semináře na téma Nebojme se komunální politiky, který pořádala Via Nadace. Setkalo se nás 10 aktivních lidí z různých koutů České republiky. Via Nadace pro nás připravila velmi zajímavé dopoledne, pozvaný přednášející Martin Nawrath nás seznámil s diskuzním formátem world café a s termínem participace a participační rozpočet. Velmi přínosná a obohajující byla diskuze s ostatními účastníky a navázání kontaktů s atkivními lidmi z jiných krajů. Pevně věřím, že se mi podaří tyto nové informace a kontakty využít v aktivitách v naší obci Radotín.

Kateřina Procházková
předsedkyně


Zpráva z oslavy vzniku samostatného Československého státu


Dne 28. 10. se občané Radotína sešli, aby uctili Státní svátek a památku spoluobčanů padlých na bojištích 1. světové války. Lampionový průvod vyrazil v 18.00 od kapličky průvodem přes vesnici a byl zakončen u pomníku padlých. Téměř šedesát občanů vyslechlo krátké projevy, byla připomenuta jména všech 41 radotínských mužů odvedených do války i osudy padlých. Vrcholem večera byl pietní akt s položením věnce s trikolórou a zpěv národní hymny.
Děkujeme všem vlastenecky smýšlejícím občanům za účast a panu Antonínu Zdráhalovi za ozvučení a hudební doprovod. Celá akce byla důstojnou oslavou 101. narozenin našeho státu.
Ať žije republika!

Vít Procházka
spoluorganizátor

Oslava vzniku samostatného Československého státu


Pozvánka ke stažení zde.

Zpráva z přednášky Tajemný Bhútán


V podvečer 18. 10. 2019 jsme na Obecním úřadě Radotín přivítali vzácného hosta. Cestovatel, entomolog a lékař Doc. MUDr. Jaroslav Bačovský nás na více než 400 diapozitivech seznámil se svou cestou po himálajském království Bhútán. Více než 30 účastníků ocenilo hodinovou přednášku, podanou velmi lidským způsobem, dlouhotrvajícím potleskem.
Spolek ProRadotín, z. s. všem děkuje za účast a pomoc při organizaci akce.
Vít Procházka
Organizátor


Seminář Active Citizens Fund


Nadace Open Society Foundation pořádala dne 16. 10. 2019, v aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého informační seminář pro žadatele, na který navazoval seminář zaměřený na přípravu a řízení projektů. Náš spolek zde získal cenné rady a kontakty, které budeme moci využít při naší činnosti.
Děkujeme tímto za podporu týmu Active Citizens Fund.
Kateřina Procházková
Předsedkyně


Program nadace Via - Nebojme se komunální politiky


Náš spolek byl vybrán nadací Via do programu Mentorská podpora. Dostaneme svého mentora, který nám bude pomáhat se zorientovat v komunální politice a poradí nám, jak efektivně a konstruktivně vést diskuzi se zastupiteli obce.
Děkujeme tímto za podporu týmu Nebojme se komunální politiky.
Kateřina Procházková
Předsedkyně

Seminář nadace VIA - Via Akademie


Nadace Via pořádala 5.- 6. 10. 2019 v prostorách Kreativního centra na Staroměstském náměstí v Praze seminář "Jak na komunitní projekty". Náš spolek byl jedním ze 14 vybraných účastníků. Informace a vědomosti získané na semináři nyní využijeme v našich aktivitách zaměřených na oživení komunitního života v naší obci.
Děkujeme tímto za podporu týmu Via Akademie.
Kateřina Procházková
Předsedkyně


Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 7. 10. 2019


Zvukový záznam zdePřednáška Tajemný Bhútán


Vážení spoluobčané,
Spolek ProRadotín, z. s.,
si vás dovoluje srdečně pozvat na přednášku


TajemnýBhútán

Neznámé himalájské království očima předního českého cestovatele

Přednáší: Doc. MUDr. Jaroslav Bačovský, CSc.

18. 10. 2019, 18:30
Obecní úřad Radotín

Pozvánka ke stažení zde
Ukliďme si kolem sebe


Děkujeme všem za účast na akci Ukliďme svět, ukliďme Česko.
Odkaz na hlavního organizátora, kde nás můžete najít i na mapě úklidů zde

Ukliďme si kolem sebe


Vážení a milí sousedé, dovolujeme si vás pozvat na akci Ukliďme svět, ukliďme Česko.
K akci se můžete připojit zde
Akce se koná 21. 9. 2019. Sraz je v 9 hodin před obecním úřadem. Pracovní rukavice s sebou.
Datum příspěvku: 10. 9. 2019

Zpráva z koncertu


Milí přátelé,
Děkujeme všem za hojnou účast na včerejším koncertě Pro Radotín! Máme jen pozitivní ohlasy. Vděk patří všem, kteří přiložili ruku k dílu, pomohli s technickým zajištěním a občerstvením. A hlavně děkujeme kapele Jazzzubs za kvalitní hudební zážitek. Přikládáme pár fotek, obsah informační smyčky a 2 videa. A těšíme se na shledanou na dalších akcích spolku.
Kateřina Procházková, předsedkyně
Datum příspěvku: 7. 9. 2019

Obsah informační smyčky a výsledky ankety zde
1. video (úvodní slovo předsedy) zde
2. video (ukázka z koncertu) zde

Veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín 5. 8. 2019


Zvukový záznam zdeKoncert pro Radotín


Vážení spoluobčané,
Spolek ProRadotín, z. s., si vás dovoluje srdečně pozvat dne 6.9.2019 na vystoupení hvězdy zlínského dixielandového nebe, skupiny Jazzzubs.
Zahájení v 19:00 hod. Občerstvení a posezení zajištěno.
Plakát ke stažení zdeAnketa


Vážení občané, v nejbližších hodinách najdete ve svých poštovních schránkách anketu, kterou se pokoušíme zmapovat názory občanů Radotína. Byli bychom vděčni za Vaši pomoc. Vaše názory bereme velmi vážně. Předem děkujeme za spolupráci. Kateřina Procházková, předsedkyně
Datum příspěvku: 4. 8. 2019

Zpráva z projekce


Druhý srpnový večer jsme se sešli k první projekci letního kina Radotín. Naše obec se tak zařadila do sítě promítacích míst projektu Promitejity.cz (zde). Dokument o klimatických změnách ThuleTuvalu byl uveden slovem promítače. Účast byla překvapivě vysoká, obraz slušný a zvuk kvalitní. Děkujeme všem, kteří se podíleli na techickém zajištění akce a organizaci Člověk v tísni za zapůjčení filmu. Těšíme se na další projekci - tentokráte výběr filmu necháme na Vás. Vít Procházka, promítač
Datum příspěvku: 4. 8. 2019


Projekce filmu ThuleTuvalu


Dne 2. 8. 2019 proběhla projekce filmu ThuleTuvalu. Bližší informace o projekci najdete zde.
Informace o samotném filmu najdete zde.

Zasedání obce dne 1. 7. 2019 (Jednání ve věci stavby kulturního domu)

Dne 1. 7. 2019 se uskutečnilo veřejné zasedání zastupitelstva obce Radotín. Pro ty z vás, kdo nemohli být přítomni, nebo kdo byli přítomni a chtějí si připomenout, co bylo řečeno, můžete si zde poslechnout zvukový záznam zasedání a zde přečíst doslovný přepis celého zasedání. Některé výroky našich zastupitelů jsou tak důležité, že jsme si je dovolili v textu zvýraznit.

Pozn. red. Dotace na provedení studie, o níž je řeč, není ve skutečnosti vrácena. Tato byla Olomouckým krajem pouze přislíbena, ale obci nebyla vyplacena. Žádná škoda obci tedy způsobena nebyla.

2019 ProRadotín, z.s.; IČ: 08354791